Алкоголь та тютюн

ЧИ МАЄ ЗНАЧЕННЯ ТЕ, ЩО САМІ БАТЬКИ ПАЛЯТЬ АБО П’ЮТЬ?

Підростаючи, людина засвоює досвід старших. Дитина, підліток приходить не в пустелю, а у світ, що заповнений людьми, традиціями, звичками, вступає у стосунки із суспільством по законах та звичках цього суспільства. Закон прогресу: юне покоління сприймає досягнення старших попередників і тому стає поступово кращим за них та все більше вдосконалюється світ – такий закон, взагалі, зберігається. Але із буденних спостережень ми бачимо, що багато молодих людей неначе минають багатства попередніх поколінь: моральні, культурні, духовні; натомість у них втілюються шкідливі звички.

Серед таких загублених звичок – паління та алкоголізм. Попри актуальність цієї проблеми, батьки не завжди поспішають обговорити її з дітьми. Чому?

Існують дві причини, через які батьки ухиляються від розмови з дитиною про тютюн чи алкоголь:

  • ви усвідомлюєте, що не маєте права говорити про це, тому, що самі палите чи п’єте;
  • можливо ви не бачите у цьому необхідності, тому що самі не палите і не п’єте, вважаючи особистий приклад достатнім.

В обох випадках ви робите помилку. Незалежно від обставин, розмова на цю тему завжди корисна. Ваша дитина ще не визначилася, тому її може «занести» у будь-який бік. Дуже важливо не уникати запитань дитини з приводу вашої власної поведінки, навіть якщо інколи це може обернутися дуже делікатною стороною.

Але чим чеснішими будете ви, тим простіше буде вашій дитині сприймати те, що ви будете говорити. Наприклад, ви можете сказати, що добре усвідомлюєте ту шкоду, якої завдає паління, але самі не в змозі покінчити з цією звичкою. Якщо у вашому домі ніхто не палить і не п’є, то ви, безсумнівно, подаєте хороший приклад. Одначе на практиці буває й так, що подібні позитивні ситуації ц дома не призводять самі до того, що дитина виробляє здатність протистояти зовнішньому тиску.

ЯК САМЕ СЛІД ОБГОВОРЮВАТИ ЦЮ ТЕМУ З ДИТИНОЮ?

Багато людей не можуть просто та легко говорити на теми про алкоголь та тютюн. Незалежно від причини, подібні розмови зазвичай викликають деяку напругу. Тому найкраще розмовляти про це у спокійній, невимушеній атмосфері, наприклад поки вимиєте посуд. І краще використати прості для сприйняття дитини приклади.

Наприклад, якщо ви інколи дозволяєте собі випити келих вина, то розмова про це не буде вдаватися дитині дивною. Як наприклад ви можете використати також одну із повсякденних звичок дитини: перегляд телепередач чи вживання солодощів. Це саме ті речі, які при зловживанні можуть завдати шкоди, але які, непевне, дуже полюбляє ваша дитина. Одним із варіантів для початку розмови може бути, наприклад, ваше
прохання відмовитися від будь-якої звички, скажімо, на тиждень. Якщо дитина прийме пропозицію її написати, чому це важко зробити. Ви викличете до себе велику довіру, якщо виявите бажання, та волю приєднатися до дитини: наприклад, тиждень не палити чи не пити каву.

Це буде найбільш чесно по відношенню до дочки чи сина, адже ви не просто просите її (його) зробити щось складне. Коли такий тиждень закінчиться, ви отримаєте гарну можливість разом обсудити ваш досвід.

Для початку бесіди можна також використати спогади про якусь подію дитинства, телевізійну передачу чи статтю з газети. Але не забувайте, що не все може бути корисним. У даній ситуації дуже важливо не приводити приклади, далекі від вашої дитини – все повинно бути знайоме їй.

Тепер про тон, яким ви маєте вести подібні розмови: це серйозна тема і говорити слід про неї серйозно. Існує багато факторів ризику, пов’язаних із вживанням цих речовин, але не слід піддаватися бажанню акцентувати увагу дитини лише на них, тому що доведено, що лише самі попереджання та залякування часто призводять до протилежного результату.

І останнє, вкрай важливе: розмова не повинна проходити як “однобічний рух”.Ваша дитина також має власну думку, і ви мажте уважно її вислуховувати та враховувати.

ЩО САМЕ СЛІД ОБГОВОРЮВАТИ З ДИТИНОЮ?

Вживання алкоголю та тютюну має деякі позитивні, так і негативні аспекти. Говорячи про негативні аспекти, ви можете відзначити згубну дію на фізичне здоров’я, хоча , можливо, дитині це буде важко усвідомити. Тому ви маєте пов’язати це з темами, які їй добре відомі. Наприклад, якщо ваша дитина декілька разів почувала себе погано після вживання надто великої кількості солодощів, то це можна порівняти зі станом після вживання дуже великої кількості алкоголю. Позитивні аспекти вживання цих речовин кожна людина відкриває для себе сама. Наприклад, ви можете розповісти дитині, що самі знаходите у них приємного (якщо, зазвичай знаходите) і що інші люди можуть знаходити у цих речовинах позитивного: гарні на їхню думку, смак, можливість розслаблення, тощо.

Мета такої дискусії – не захистити дитину від зіткнення з цими речовинами, а навчити приймати розумні рішення, займати правильну та відповідальну позицію при зустрічі з цими речовинами, що означає – вміти накласти на себе обмеження чи повністю відмовитися від їх вживання.

У реальному житті існують деякі труднощі збереження прийнятого рішення, тому обов язково має бути обговорена тема існування та важливості соціального впливу. Ваша дитина повинна знати про вплив оточення на неї ( а також про вплив, який вона сама має на своє оточення ). Вона повинна сама вміти сказати « ні », якщо друзі Тому ви повинні проявляти інтерес до того, чим займаються друзі вашої дитини, вміти прийняти її відмову, якщо вона у чомусь з вами не погоджується. Але вашу думку слід чітко сформулювати дитині.

Бажання бути прийнятою у якусь компанію ви можете пояснити зрозумілими для дитини прикладами. Наприклад, можна згадати захоплення різноманітними іграми ( наприклад « Тамагочі », « Тетріс» тощо), коли кожна дитина хотіла мати гру, що стала популярна у певний період часу. Ваш син чи донька хотіли того ж самого, наслідуючи інших дітей.

Необхідно також згадати силу впливу телереклами. Ви маєте відмітити, що дуже складно протистояти соціальному тиску, зробивши акцент на тому, що це стосується не лише підлітків, а й дорослих людей також.
Окрім того, можна торкнутися теми нудьги.

Разом із дитиною ви можете знайти їй альтернативу. Стимулюйте розвиток дитячої активності, яка допоможе розвіяти смуток.

ЯК МОЖНА ЗРОЗУМІТИ, ЩО ДИТИНА ПАЛИТЬ ЧИ ВЖИВАЄ АЛКОГОЛЬ?

Багато батьків бояться того, що їх дитина робить багато небезпечних вчинків, а вони про це і не підозрюють, Вони хотіли б дізнатися, як це можна визначити, якщо дійсно зловживання мають місце. Але, незважаючи на те, що симптоми вживання відомі, навіть якщо ви будете тримати аркуш з переліком таких симптомів, неможливо визначити. Що саме вживає ваша дитина. Тому можна дати одну гарну пораду: якщо поведінка вашої дитини стала не такою, як зазвичай, ви можете , не питаючи прямо, розпитати дитину, чи не вживає вона якісь речовини.

Велика вірогідність того, що ваша дитина взагалі ніяких речовин не вживає. Наприклад, закоханість може стати причиною зміни поведінки. З іншого боку, участь у вуличних компаніях може стати показником
наявності нудьги, хоч у принципі, такий спосіб проведення часу дуже поширений серед підлітків. Найнеприємнішим фактором у цій ситуації є те, що якщо ваша дитина захоче приховати вживання тютюну чи алкоголю фактором у цій ситуації є те, що якщо ваша дитина захоче приховати вживання тютюну чи алкоголю, то вона майже завжди знайде спосіб зробити це. Адже ми не можемо замкнути дитину на замок.

Але можна потурбуватися про те, щоб у дитини не склалося враження, що від вас необхідно щось приховувати. Один із шляхів досягти цього – чесно та відверто поговорити про вживання цих речовин та запевнити свого сина чи дочку, що ви їм довіряєте та вважаєте, що вони зможуть прийняти вірне
рішення самостійно. У цьому ви повинні допомогти дитині, сформувавши чіткі рамки та обмеження.